Jdi na obsah Jdi na menu
 


Probuzení energie Kundaliní

25. 3. 2012


Někdy se také mluví o hadí síle nebo energii - šakti. Koncept má svůj původ v indické spirituální tradici. Podle hinduistické a buddhistické tantrické školy je Kundalini kreativní energií universa a reprezentuje ženský princip.
Ačkoli se v nejčistší podobě objevuje v Indii, má svoje důležité paralely i v jiných kulturách a náboženských společenstvích. V jistém smyslu může být probuzení Kundalini rozpoznáno jako centrální mechanismus, který je podkladem různých forem dramatických projevů emočních, psychosomatických a spirituálních, které by v západní medicíně mohly být považovány za projevy psychopatologie.
Tantrické školy vyvinuly mapy čaker, s jejichž pomocí popisují detailně fyzikální, emocionální a spirituální projevy probuzení Kundalini. Nehledě na obtíže, které probuzení Kundalini přináší, je obecně považována za energii, skrze niž přichází léčba psychosomatických obtíží, pozitivní restrukturace osobnosti a vývoje vědomí. Vzhledem k její mimořádné a často mimořádným způsobem se projevující síle je celý proces jejího probuzení brán velmi vážně a vždy je doporučována asistence zkušeného průvodce.
Proces probuzení Kundalini, jak je popsán v indické literatuře, je často provázen dramatickými fyzickými a psychologickými manifestacemi.
Uvedeme zde jen několik příkladů. /Greenwald, 2002/
1. Aktivace prány nebo krije- intenzivní bezděčné pohyby, třesy, vibrace, záškuby, pocity elektřiny v těle, brnění, nárazy energie zaplavující tělo.
2. Fyziologické obtíže, aktivace latentních chorob nebo pseudo nemocí, onemocnění zažívacího traktu, zdánlivý infarkt, poruchy příjmu potravy.
3. Jogínské fenomény-tělo může zaujímat jogínské pozice /tzv. asány / nebo pohyby rukou /tzv. mudry/, které člověk nikdy předtím neviděl a neznal.
4. Psychologické a emoční projevy jako např. strach ze smrti a šílenství, kolísání nálad, zaplavující pocity úzkosti, hněvu, viny nebo deprese, stejně tak jako pocity intenzivního soucítění a nepodmíněné lásky. Neschopnost spát, pseudo psychotické symptomy - vidění světla, hlasy, upadání do transu.
5. Mimosmyslové zážitky-zahrnují informační vstupy na úrovni vizuální - světlo, sluchové - hlasy, hudba nebo čichové - vůně vonných tyčinek.
6. Parapsychologické zážitky - probuzení schopností rozšířeného vědomí- synchronicity (viz též IV Psychické otevření…), objevení léčebné schopnosti a psychokineze.
7. Stav vědomí, pro který jsou používána označení samádhi nebo satori, tj. osvícení, pohroužení vědomí do mystických stavů jednoty, míru, světla nebo energie, klidu, radosti, zaplavující vlny blaženosti.

Doplňující informace k této kategorii /citace z knihy: S. a Ch.Grofovi - Krize duchovního vývoje; Chvojkovo nakladatelství, Praha 1999/

Projevy této formy krize odpovídají popisům probuzení hadí síly čili kundaliní, známým z historické indické literatury. Podle názoru jogínů představuje kundaliní formu tvořivé kosmické energie, jež ve skryté formě sídlí u báze lidské páteře. Tato síla může být aktivována meditací, specifickými cvičeními, zásahem povolaného duchovního učitele, popř. podněty dosud neznámými.
Probuzená kundaliní stoupá vzhůru kanály „éterického těla", jež popisuje jogínská literatura jako pole nefyzikální energie obklopující a prolínající tělo fyzické. Při svém vzestupu očišťuje člověka od stop traumatických zážitků a otevírá centra psychické energie zvané čakry. Ačkoliv je tento proces v jogínské tradici vysoce oceňován a považován za blahodárný, není bez nebezpečí a vyžaduje odborné vedení tzv. guruem, jehož kundaliní je plně probuzena a stabilizována.
Nejdramatičtějšími příznaky tohoto probuzení jsou fyzické a duševní projevy zvané krije. Lze při nich prožívat intenzivní vjemy energie a tepla proudícího vzhůru páteří spojené se silným chvěním, křečemi a svíjivými pohyby. Mocný příval zdánlivě nemotivovaných emocí (úzkost, hněv, smutek, či naopak radost a extatické vytržení) se může vynořit na povrch a na čas ovládnout psychiku.
Velmi obvyklé jsou vize jasného světla či různých archetypálních bytostí, pestrá škála vnitřně vnímaných zvuků či zážitky, které se zdají být vzpomínkami z minulých životů. Zmíněný obraz dotváří bezděčné a často nekontrolované chování: mluvení cizími jazyky, prozpěvování neznámých písní, zaujímání jogínských pozic a gest, jakož i napodobování řady zvířecích zvuků a pohybů.
Nedávno byly neklamné známky tohoto procesu pozorovány u tisíců obyvatel Západu. Kalifornský psychiatr a oční lékař Lee Sannella, který jako první uvedl syndrom kundaliní do západních odborných kruhů, sám zaznamenal téměř tisíc takových případů.

 

Možná jste se někdy podivili nezvyklým zážitkům, které jste měli během meditace, anebo jste se setkali s nevysvětlitelnou energii, jež přerušila a dramatickým způsobem změnila váš dosavadní život. Možná jste lékařem, psychoterapeutem nebo léčitelem a hledáte vysvětlení příznaků, které v rámci norem západní medicíny nelze uspokojivě zařadit. Je-li tomu tak, pak vám poslouží tato kniha, kterou jsem napsala, abych pomohla rozpoznat a podpořit unikátní, universální a odvěký proces spojený s duchovní zkušeností a psychologickou integrací který byl již v indickém starověku označován jako probuzení Kundaliní.

Jakmile jsem o tomto tématu začala diskutovat s přáteli a na seminářích, zjistila jsem, že mnoho lidi se v současnosti potýká s chaosem a změnami souvisejícími s probuzením Kundalini, k němuž došlo v důsledku duchovni praxe, moderních terapii pracujících s tělem a změněnými stavy vědomí, uzívaní drog anebo zkušenosti blízkosti smrti. Stava se to též spontánně, bez jasné příčiny. Psychologové, lékaři a dokonce i duchovni učitelé vsak často nesprávně identifikuji příznaky probuzeni, což mívá pro postižené zavazne nasledky. Rozhodla jsem se proto shromazdit z velkeho mnozstvi pramenu vsechny dostupne informace o tom, jak lze tento proces podporit a rozvinout ho az k idealnimu vysledku, jimz je podle posvatnych knih Vychodu zmenena perspektiva povahy byti, rozsirene vedomi a blazenost.

Prozkoumala jsem pres dve stovky rukopisu, abych ziskala informace o teto prastare esotericke zkusenosti, jez je v psyche cloveka velmi hluboce zakorenena. Zminky o ni se objevuji jiz v prvnich pisemnych zaznamech. Vedla jsem rovnez radu rozhovoru s mnoha lidmi ze Zapadu, kteri popsali tento proces i to, jak ovlivnil jejich zivoty. Desitce techto pripadu se budu podrobneji venovat v nasledujicim textu.

Jsem nesmirne vdecna Institutu transpersonalni psychologie, ze podporil me rozhodnuti pouzit shromazdeny material k napsani disertacni prace na tak netradicni tema, a clenum komise, dr. Jill Mellickove, dr. Robertovi Fragerovi a dr. Ronovi Jonesovi, kteri do dusledku chapou spojeni mezi duchovnem a psychologii, a tato integrita prochazi jejich zivoty. Casti teto knihy byly poprve publikovany v me disertaci Kundalini: A Study of Eastern and Western Perspectives and Experiences and their Implications for Transpersonal Psychotherapists (Kundalini: Studie vychodnich a zapadnich nazoru a zkusenosti a jejich dusledky pro transpersonalni psychoterapeuty, leden 1988). Take bych rada podekovala radcum a pratelum, vcetne meho manzela Billa, dr. Gaye Hendrickse, dr. Jima Spencera, dr. Jonathana Harta, Baby Hari Dasse a joginu z Mt. Madonna Center ve Watsonville v Kalifornii, kteri mi umoznili tuto praci dokoncit.

Tento text vznikl behem zasedani rady pro planovani konference o Kundalini, nazvane Energie transformace, usporadane organizaci Spiritual Emergence Network v breznu roku 1990. Jsem vdecna tomu, kdo ho vymyslel, bohuzel si nikdo z nas nepamatuje, kdo prisel s timto napadem jako prvni! Energie transformace byly popsany pod ruznymi jmeny v ramci esoterickych praktik kazde kultury, a toto slovni spojeni odrazi universalitu procesu a rozmanitost jeho vlivu

Termin "Kundalini" uvadim s velkym pismenem, protoze tato energie/vedomi je v posvatnych textech personifikovana jako Bohyne. Zjistila jsem, ze takovy pohled podporuje muj duchovni a tvorivy proces. Tez jsem pouzila cetne poznamky, coz neni prilis prijemne pro ctenare, ale je to nezbytne pro mou studii, jelikoz vychazi z praci stovek lidi, kteri o tomto jevu psali, at uz se jedna o drobne skvosty prekladu svatych pisem nebo o encyklopedicke svazky, jake napsal napr. Sri Aurobindo. Snad pro vas budou lakadlem k castejsi cetbe vychodni literatury, zvlaste nachazite-li se v procesu Kundalini. Jsou totiz pro dusi velmi prospesne. Soucasne doufam, ze citovanim tak velkeho poctu ucencu a ucitelu demonstruji, ze se nejedna o abnormalitu ci vysinuti jenom proto, ze prumerny zapadni lekar tento proces nezna, ac byl popsan mnoha vyznacnymi osobnostmi vsech dob. Prochazi vsemi kulturami a cela rada posvatnych textu definuje a podporuje pozitivni transformacni vliv, jaky muze mit na lidsky zivot.

At uz jste se dostali do viru tohoto procesu zamerne nebo nahodou, doufam, ze vam informace a rady zde nabizene pomohou.

Kundalini: probuzení k radikální duchovnosti

Najednou se mi ze spodní části páteře přemístila do srdce energie, která v hrudi explodovala jako neutronová bomba. Rozložen na nepatrné částečky, které byly vším, co ze mne zbylo, jsem expandoval všemi směry jako zlomky energie cestující deformovanou rychlostí až na konec vesmíru... Změnil jsem se ve vlny energie umírající za okraji vesmíru. Nezbylo nic... Rob

Tato kniha pojednala o jemné energii životní síly, čistém vědomí přesahujícím mysl a extatické zkušenosti duchovního probuzení. Je ale také i o fyzickém zhroucení, psychickém chaosu a náhlé změně osobnosti, tj. o těch aspektech lidské transformace, které vyrvou člověka z dosavadního způsobu života. Vypráví prastaré i současné příběhy lidí, kteří objevili a integrovali zkušenost posouvající hranice jejich duševního zdraví a jejich božskosti. A je též průvodcem, který vám pomůže tuto zkušenost přežít a transformovat.

Stává se, že když se lidé modlí, meditují nebo v hlubokém rozjímání hledají "Boha", jsou nakonec konfrontováni se zkušeností, kterou staré indické posvátné texty označují termínem sat-čit-ananda. Sat je existence nebo bytí, substance či všeprostupující esence. Podle východních posvátných textů existovalo před stvořením pouze sat, jediné a nerozdělené. Existuje vždy a všude. Cit je kosmická inteligence nebo vševyplňující vedení, je to vědomí bez osobní identity. Ananda je extatická blaženost. Indičtí panditové označují tyto tři kvality za esenciální podstatu bytí. Po výbuchu energie Kundaliní, která je skryta v každém z nás, se jedinci může otevřít přímý vhled do těchto kvalit. Když se tato prvotní intenzivní energie probudí, zdá se, že se pohybuje tělem a duší s určitým záměrem, a podle východních mystiků má schopnost změnit člověka až na jeho buněčné úrovni. Cítí-li někdo první intenzivní vlny této energie/vědomí a zmítá-li se v následném tělesném, psychickém a duchovním chaosu, mluvíme o probuzení Kundalini.

Pokud jste probudili tuto energii, ať už disciplínou a duchovním cvičením, v důsledku práce s dechem nebo jiných intenzivních terapií, po zkušenosti blízké smrti či jiného traumatického zážitku nebo k tomu vedla jiná, zcela nevysvětlitelná příčina, spojujete se s evolučními energetickými a psychickými silami. Tyto energie s sebou nesou vědomí, stejně jako mohou vzduchové vlny nést radiový signál, a některým lidem způsobují psychické potíže, které bychom mohli přirovnat k psychickému Armageddonu, kdy se hroutí hranice vlastní identity a vynořují se nové možnosti.

Co doprovází probuzení Kundalini

Lidé, kteří zažili náhlé probuzení energie Kundaliní, ji popisují mnoha způsoby.

Během meditace jsem měl najednou pocit, jako bych prorazil vrstvu ledu a mohl jsem vnímat sám sebe, jak tančím nad oceánem blaženosti, cítit, jak se ho dotýkám špičkami, vnímat silné teplé záchvěvy proudící z konečků prstů celým mým tělem až nahoru, proudící vším. Poté jsem byl do toho oceánu vržen a ztratil jsem pojem o tom, co se děje. Bylo to nepopsatelné... Jay

Sáhla jsem po knize Joganandy, abych vyhledala citát. Měla jsem pocit, jako by mi někdo položil těžkou ruku na rameno, přimáčkl mě k podlaze a zase narovnal. Proudily mnou vlny extatické energie a moje mysl byla ztracena v energii a světle. Tak jsem zůstala asi čtyři hodiny... Chris

Tyto zážitky jsou jako jednotlivé události v živote pozoruhodné, souhrnné je lze však identifikovat jako zkušenosti Kundaliní, protože jsou začátkem procesů trvajících měsíce a roky, během kterých se ještě objeví široká škála dalších zážitků. Toto probuzení duchovní energie/vědomí provází mnoho dalších jevů, které obecně spadají do sedmi kategorií zážitků: nedobrovolné pohyby (krija); tělesné pocity a příznaky; spontánní jogické pozice a dýchání; emocionální rozruchy; mimosmyslové vstupy -- vizuální, sluchové a čichové; věštecké a paranormální fenomény; a zkušenosti samadhí nebo satorí. Takové probuzení je většinou provázeno i zásadními změnami názorů a životního stylu.

Kundalini - Duchovní proměna

První pohyb Kundalini je často pociťován jako energie zvedající se z dolní části páteře, kde je podle esoterické literatury již při zrození člověka svinutá ve skryté formě. Může prýštit z těla jako gejzír, plazit se nahoru pomalým spirálovitým pohybem jako had nebo rovnoměrně proudit páteří a korunou hlavy. Tělo vibruje nebo je nabito energií a v těch šťastnějších případech i extatickými pocity. Nervový systém může být zaplaven intenzivním teplem, světlem nebo zvuky. Energie pak může zdánlivě zmizet. Může se však také zdržet a od základu přetvořit člověka na novou osobu, která ovšem ještě celá léta může zápasit s tělesnými a psychickými rozruchy. Vypadá to, jako by každý skrytý nebo nevyřešený fyzický či emocionální problém v systému těla a mysli musel být pojmenován a vyřešen.

Tato "radikální" duchovní zkušenost pravděpodobně vyrůstá z nejhlubších kořenů Bytostného Já a žene člověka do revolučních osobnostních a fyziologických změn. Intenzitu tohoto pohybu některé posvátné jogické texty popisuji jako spěch bohyně Sakti, která se osvobozena žene lidským systémem, aby se sjednotila se svým milencem Šivou, universálním vědomím, které ji očekává. Tato náročná bohyně, stvořitelka a ochránkyně člověka, začne zápas za osvobození lidského vědomí od světských záležitostí a vytvoří rozsáhlou škálu psychických a fyziologických jevů, projeví se extatickou zkušeností a agonizující sebekonfrontací a dožaduje se změny životní orientace dotyčné osoby.

Zkušenost Kundaliní byla téměř ve všech kulturách na zemi po staletí utajována. Dnes se o ní mluví stále častěji i mezi moderními duchovními hledači a podle všeho se vyskytuje i mezi lidmi, kteří žádnou duchovní praxi neprovádějí. Pokud vstoupí do životů lidí, kteří postrádají kontext a nerozumějí souvislostem mezi tělesnými a mystickými zážitky, pak v nich může vyvolat zmatek a strach nebo dokonce vést k roztříštění jejich osobnosti. A obrátí-li se takto postižení lidé na tradiční lékaře, psychoterapeuty nebo církevní poradce, jejich úzkost ještě vzroste, neboť jim západní kultura nedokáže poskytnout rámec, v němž by mohli integrovat spojení mezi spiritualitou a tělesnou energií.

Duchovní probuzení nemusí být destruktivním nebo bolestivým zážitkem, přestože nepochybně spouští tělesnou i duševní transformaci. Existuje dostatek důkazů, že prvotně je jeho povahou rozšířené vědomí a blaženost, která je po stabilizování procesu pociťována neustále. Je vhodné pohlížet na probuzení jako na určitý proces nebo sérii akcí, změn a funkcí zaměřených na posílení těla a charakteru. Jejich cílem je vznik dostatečně silného tělesného systému, jenž bude schopen udržet duchovní energii a vhled. Jogíni věří, že nejprve je nutné jogickou praxí, sebedisciplínou a skromným životním stylem vytvořit v soustavě těla a mysli silnou strukturu a teprve pak je bezpečné probudit Kundaliní. Mnozí lidé ze Západu, kteří ji probudili, ale neprošli před tím nutnou přípravou, se setkávají s výzvami této transformace, aniž by měli dostatek schopností, kterými by ji mohli obsáhnout.

Nejbolestnější součástí zkušenosti mnoha tělesných příznaků Kundaliní je úzkost, která provází neodbytnou myšlenku "Asi jsem zešílel, protože jen šílenci slyší hlasy a škubou svým tělem" nebo "Musím trpět nějakou příšernou nemocí, možná dokonce dvěma nebo třemi najednou". Jakmile je vyloučena organická příčina těchto potíží, je nejdůležitějším krokem pro překonání pochybnosti tohoto druhu pochopení, že dotyčná osoba není výjimkou, protože tento stav byl definován a popisován po více než čtyři tisíce let psané historie a prožívají jej mnozí z těch, kdo následují duchovní praxí mystiku. Jelikož fyzickým systémem proudí vysoké hladiny energie, dochází k mnoha poruchám normálních biologických a neurologických procesů a náhodné stimulace mozku způsobují různé spontánní reakce, z nichž většina pomine bez léčby. Na druhou stranu, je-li tato zkušenost náhodou aktivována v důsledku úrazu, pokud se již dříve vyskytly epileptické záchvaty anebo jsou-li poruchy nekontrolovatelné a vedou k dlouhým periodám transu a vyčerpání, pak mohu jen doporučit, aby člověka prozkoumal neurolog, který vyloučí komplexní motorickou poruchu.